Komunitní centrum Petrklíč se od roku 2021 angažuje i v oblasti vězeňství a podpory resocializace osob po výkonu trestu. Níže najdete přehled realizovaných projektů.
Mentoring v Pardubickém kraji (od roku 2025)
Cílem projektu „Mentoring v Pardubickém kraji“ je podpora odsouzených osob ve fázi přípravy na propuštění z výkonu trestu a jejich následné reintegrace do společnosti. Projekt se zaměřuje na snižování rizika recidivy prostřednictvím individuálního mentoringu, který klientům poskytne komplexní podporu v oblastech bydlení, zaměstnání, rodinných vztahů, finanční gramotnosti, psychického a duchovního zdraví. Hlavním cílem je pomoci těmto osobám úspěšně zvládnout návrat do běžného života, čímž se zvýší jejich šance na trvalou sociální stabilitu a sníží se riziko opětovného zapojení do kriminální činnosti.
Cílovou skupinou projektu jsou odsouzené osoby ve výkonu trestu ve Věznici Pardubice, které se nacházejí ve fázi přípravy na propuštění a potřebují podporu při návratu do běžného života. Projekt je určen pro odsouzené, kteří se dobrovolně zapojí do programu a mají zájem na zlepšení svých životních podmínek po propuštění. V prvním roce se projekt zaměří na 20 klientů, ve druhém roce se předpokládá nárůst na 40 klientů.
Realizátorem projektu je Komunitní centrum Petrklíč z.s. Odborným garantem projektu je Vězeňská duchovenská péče, z.s. Do projektu bude zapojena Věznice Pardubice. Projekt nyní žádá o podporu Ministerstva spravedlnosti ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
Výměna zkušeností v oblasti vězeňství (2024-2025)
Účelem iniciativy je prostřednictvím přenosu příkladů dobré praxe z norského vězeňského systému zvyšovat kvalitu péče o odsouzené v ČR. Projekt je podpořen z Norských fondů.
Cílem iniciativy pak je podpora motivace zaměstnanců, kaplanů a dobrovolníků působících v českém vězeňství ke smysluplné a naplňující práci skrze inspiraci/předání zkušeností od norského partnera. Přispět k pozitivnímu rozvoji českého vězeňství. Mapováníprostředí a pracovních podmínek zaměstnanců VS, kaplanů a dobrovolníků v ČR s přihlédnutím k podmínkám ve vězeňství norských věznic. Hledat cesty, jak pomoci zaměstnancům, kaplanům a dobrovolníkům působícím v českých věznicích k jejich lepší motivaci, zlepšení pracovních podmínek bez ohledu na jejich finanční ohodnocení.
Hlavními aktivitami iniciativy jsou:
- 2 cesty do Norska
- 1 cesta do ČR
- realizace konference pro české pracovníky ve vězeňství
Realizátorem projektu je Vězeňská duchovenská péče, z.s. Partnery projektu jsou Komunitní centrum Petrklíč, z.s. a Norská církev. Do realizace budou zapojeni zástupci Vězeňské služby ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
Podané ruce mentora (2021-2024)
Vězeňská duchovenská péče připravila projekt Podané ruce mentora s cílem zpracovat novou službu, kterou by mohla nabídnout vězňům, kteří se připravují na propuštění s cílem pomoci jim vrátit se zpět do normálního života. Program Mentoring bude k dispozici ve 4 věznicích ČR (Vinařice, Odolov, Olomouc, Jiřice) více než 120 vězňům, kterým se budou v průběhu projektu věnovat desítky mentorů a odborných pracovníků.
Smyslem projektu je věnovat se klientům v předem definovaných oblastech s cílem umožnit jim úspěšnou reintegraci do běžného prostředí. Oblasti, kterým se v rámci programu věnujeme jsou – oblast bydlení, zaměstnání, rodinných vztahů, hospodaření, duchovní oblast a psychická oblast.
Účast klientů v programu je dobrovolná a zdarma. Za důležité považujeme individuální přístup a osobní rovinu vztahu mentora s klientem. Koncepci po ukončení projektu chceme využít k navazujícím činnostem realizovaným například prostřednictvím akreditovaného dobrovolnického programu.
V rámci ČR je do realizace zapojeno Komunitní centrum Petrklíč, které se podílí na pomoci mentorům s navázáním klientů na další služby a metodickým vedením.